Wirtualny spacer po urzędzie

Zapytaj Starostę - pytania i odpowiedzi

Dzień dobry:

Mam pytania dotyczące wydziału paszportowego. Dlaczego w naszym powiecie takiego nie ma i musimy jeździć do sąsiedniego? Żaby załatwić taką sprawę trzeba wziąć urlop w pracy, a przy wyrabianiu dla dziecka oboje rodziców musi mieć wolne.

Czy nie dobrym pomysłem a zarazem ułatwieniem mieszkańcom byłoby utworzenie takiego punktu w Krotoszynie? Mógłby działać dzień lub dwa w tygodniu, byle tylko można było złożyć wniosek i odebrać dokument bez wyjeżdżania poza miasto.

Tomasz Wojciechowski

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Tomaszu,

Z przykrością muszę poinformować, iż prowadzenie biur paszportowych nie jest zadaniem własnym powiatu. Mówiąc prościej – w przeszłości starostwa były tu tylko pośrednikiem, a o tym gdzie dane biuro działa decyduje administracja rządowa. Należy przypuszczać, że sieć biur zredukowano kierując się rachunkiem ekonomicznym i faktem, iż dzięki członkostwu Polski w UE po krajach, do których najczęściej podróżują Polacy poruszamy się za okazaniem dowodu osobistego. Po likwidacji biura w Krotoszynie ówczesny starosta krotoszyński interweniował w tej sprawie – niestety bez skutku.  Nie da  się ukryć, że dla nas – jako mieszkańców powiatu krotoszyńskiego - jest to duża niedogodność, ale też paszport należy do dokumentów wyrabianych raz na 10 lat, stąd zapewne taka decyzja.

Mając jednak liczne zapytania w tej sprawie od mieszkańców – skieruję w najbliższym czasie do Wojewody Wielkopolskiego zapytanie o możliwość utworzenia biura w Krotoszynie. Należy bowiem zauważyć, iż coraz więcej obywateli spędza urlopy poza granicami Unii, a także należy się liczyć z częstszymi wyjazdami do USA (zniesienie wiz) oraz skutkami Brexitu. Pozdrawiam, i jeśli uda się coś wywalczyć – z pewnością szeroko to nagłośnimy. Przypomnę także, że paszporty może Pan wyrobić nie tylko w Ostrowie, ale w dowolnym miejscu w kraju – np. Kaliszu czy Poznaniu – informacje na stronie - http://www.poznan.uw.gov.pl/skladanie-wnioskow-i-wydawanie-paszportow.

Pozdrawiam, Stanisław Szczotka - starosta


 

 Witam serdecznie,

Od kiedy będzie można składać zgłoszenia kandydatów do nagrody KROTOSZYŃSKI DĄB?

Pozdrawiam serdecznie, Marzena Kulus

Szanowna Pani Marzeno,

W najbliższych dniach tj. jeszcze w grudniu 2019 ogłosimy nową edycję KROTOSZYŃSKIEGO DĘBU. Proszę śledzić naszą stronę internetową - dział AKTUALNOŚCI oraz mój oficjalny profil na Fb. Gdyby chciała Pani poznać szczegóły - pomocą służy Biuro Promocji i Rozwoju (tel. 62 725 42 56 w. 349, 342). Zachęcam przy okazji wszystkich Mieszkańców powiatu do zgłaszania kandydatur osób i instytucji, zasłużonych dla Ziemi Krotoszyńskiej w takich dziedzinach jak: działalność oświatowa, działalność społeczna, działalność naukowa i kulturalna, sport i gospodarka.

Pozdrawiam, Stanisław Szczotka - starosta

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień dobry,

 

Moje pytanie dotyczy ulicy Langiewicza, konkretnie odcinka między ulicami Staszica a Zdunowską.Czy jest planowane wykonanie utwardzonej nawierzchni na tym odcinku? Aktualnie zarówno odcinek wyłożony betonowymi płytami jak i szutrowy jest bardzo wyboisty. Wyrównywanie drogi pomaga tylko trochę i na krótko.Droga ta stanowi także dojazd do ciągle rozrastającego się osiedla.

Z góry dziękuję za odpowiedź, Paweł

Szanowny Panie Pawle,

niestety w tym roku nie można liczyć na budowę tego odcinka ulicy Langiewicza. Zdajemy sobie sprawę ze stanu tej drogi. Wobec rosnącej liczby poruszających się tam ludzi i pojazdów zaczyna to być problem. Niestety, nie będę krył - na razie nie ma środków na tę inwestycję. Będziemy się starali utrzymać nawierzchnię w jak najlepszym stanie i być może zostanie wpisana do planów inwestycyjnych na rok 2021 - być może uda się także uzyskać dofinansowanie zewnętrzne. Ale w obecnej chwili niczego i nikomu nie mogę w tym zakresie obiecać.

Pozdrawiam serdecznie - Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński