Diecezjalno-powiatowe święto plopnów już za nami
- Szczegóły
- środa, 28 sierpień 2019
Niezwykły charakter miało tegoroczne powiatowe święto plonów. Połączone zostało bowiem z dożynkami Diecezji Kaliskiej. Data 25 sierpnia nie była przypadkowa – był to główny dzień uroczystości odpustowych w Lutogniewie i obchody 20-lecia koronacji tamtejszego Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
Do lutogniewskiego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przybyli rolnicy i samorządowcy z całej Ziemi Krotoszyńskiej oraz delegacje ze wszystkich dekanatów Diecezji Kaliskiej.
Głównymi gospodarzami byli: Bisklu Kaliski Edward Janiak, starosta krotoszyński Stanisław Szczotka oraz kustosz Lutogniewskiego sanktuarium ks. Łukasz Żurawski. Współorganizatorami natomiast byli: burmistrz Zdun Tomasz Chudy oraz przewodniczący Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie Sławomir Szyszka.
Obchody rozpoczęto uroczystą mszą św. przy ołtarzu polowym. Chwilę wcześniej poświęcone zostały dożynkowe wieńce przywiezione przez delegacje poszczególnych dekanatów. Eucharystię prowadził ks. Biskup Stanisław Napierała. O oprawę muzyczną zadbały: Krotoszyńska Orkiestra Dęta i Krotoszyński Chór „Cantate Domino” z parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie.
Tuż po mszy odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła, a tuż po niej dożynkowy korowód przeszedł na boisko sportowe, gdzie odbywała się obrzędowa i rozrywkowa część święta plonów. Część obrzędową prowadzili wspólnie: młodzież z zespołu tańca ludowego „Koźminiacy”, działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjualnych w Koźminie Wlkp., a także połączone zespoły śpiewacze reprezentujące gminy powiatu krotoszyńskiego.
Jako pierwsi tradycyjny chleb odebrali gospodarze: Biskup Edward Janiak, starosta Stanisław Szczotka oraz ks. Kustosz Łukasz Żurawski. Chleb ten przekazywali starostowie: Monika i Karol Grzeszczukowie z Rudy w gminie Zduny, w asyście z gminy Kobylin (Małgorzata Ziętek z Fijałowa oraz Bronisław Koncewicz z Długołęki) i z Lutogniewa (Agnieszka Kaj i Jan Jaskuła).
Następnie kolejno dożynkowe chlebki odbierali zaproszeni goście. Dla każdego z nich przygotowano tradycyjne humorystyczne przyśpiewki.
W części artystycznej jako pierwsi wystąpili: Krotoszyńska Orkiestra Dęta oraz połączone zespoły śpiewacze z powiatu. Później na koncert pt. „W Krainie Uśmiechu” zaprosił Kazimierz Kowalski. Następnie dożynkowi goście mogli wziąć udział w biesiadzie śląskiej przygotowanej przez Mirka Jędrowskiego. Na zakończenie odbył się koncert „Zenek Show”, gdzie można było pobawić się przy największych przebojach zespołu Accent.
W międzyczasie można było obejrzeć parady uczestników dwóch nietypowych pielgrzymek: konnej i motocyklowej. Warto bowiem przypomnieć, że przez cały dzień do Lutogniewa przybywali pielgrzymi biorący udział w uroczystościach odpustowych.
Podczas dożynek można było zajrzeć na stoiska promujące zdrowy styl życia. Prezentowały się także liczne instytucje i jednostki oraz służby powiatowe.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli organizację Dożynek Diecezjalno-Powiatowych 2019: Izbie Rolniczej, Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie, Piekarni Witek z Lutogniewa (za piękny chleb dożynkowy), samorządowi wsi Lutogniew, OSP z Lutogniewa oraz samorządom wsi, które użyczyły wyposażenia, Powiatowemu Zarządowi Dróg i pracownikom Starostwa Powiatowego oraz Mieszkańcom, którzy tak licznie przybyli na powiatowe święto plonów.
Serdecznie dziękujemy szkołom – dyrekcji, nauczycielom i uczniom – które aktywnie włączyły się w organizację:
- Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. – za przygotowanie obrzędu i dekorację sceny,
- Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie i Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie – za część gastronomiczną (przygotowanie i obsługę delegacji),
- Zespołowi Szkół Specjalnych w Krotoszynie – za dekorację stołów dożynkowych,
- Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie i I Liceum Ogólnokształcącemu w Krotoszynie – za przygotowanie witaczy,
ZOBACZ FOTOGALERIE:
ZOBACZ TAKŻE:
Tekst: Małgorzata Krupa
Zdjęcia: Dominika Szczotka