„Muzeum na kółkach” zawitało do Krotoszyna
- Szczegóły
- czwartek, 28 maj 2015
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy ze Stowarzyszeniem Krotochwile zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. 28-30 maja Muzeum gości w Krotoszynie.
Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 28-30 maja Muzeum będzie gościć w Krotoszynie w ramach 4. Simchat Krotoszyn.
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.
Krotoszyn to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi żydowscy osadnicy pojawili się w Krotoszynie niemal jednocześnie z założeniem miasta, czyli w XV wieku. Wiadomo, że Żydzi mieszkający w Krotoszynie w XVII w. otrzymali od władz miasta przywileje, gwarantujące im dość dużą swobodę. W Krotoszynie działało również wielu żydowskich uczonych, biegle znających Talmud. Ich pisma drukowane były w dwóch drukarniach hebrajskich i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Gmina była najliczniejsza w 1837 r., kiedy to w Krotoszynie mieszkało ok. 2200 Żydów. Kiedy po zakończeniu I wojny światowej Krotoszyn został przyłączony do Polski, wielu członków gminy zdecydowało się na opuszczenie miasta. Podobnie uczyniła część niemieckojęzycznej chrześcijańskiej ludności miasta. Ostatnie rodziny żydowskie, które pozostały w Krotoszynie, zostały wypędzone z miasta podczas okupacji niemieckiej w 1939 roku. Wdrożony wówczas proces germanizacji dotknął też tysiące polskich mieszkańców Krotoszyna, którzy również zostali wysiedleni.
Więcej o historii żydowskiej Krotoszyna na: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/krotoszyn/
W Krotoszynie będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Rynku Miasta. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:
- Gra miejska "W miasteczku Monascha"
- Rajd rowerowo-pieszy śladami krotoszyńskich Żydów
- Warsztaty plastyczno-drukarskie
Dodatkowo odbędą się wydarzenia towarzyszące w ramach 4. Simchat Krotoszyn organizowanego przez Stowarzyszenie Krotochwile.
Projekt „Muzeum na kółkach” to idea niezwykle nowoczesna i potrzebna. Biorąc pod uwagę historyczną przeszłość miasta i jej dawnych znanych i znamienitych żydowskich mieszkańców, to idealny sposób aby przypomnieć lub pokazać krotoszynianom zupełnie na nowo ich własną przeszłość. Zależy nam przede wszystkim na zaangażowaniu mieszkańców, na dostarczeniu im bodźców do dyskusji, do stworzenia dialogu między przeszłością a teraźniejszością – mówi Paweł Bajerlein, koordynator lokalny projektu w Krotoszynie.
Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:
http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach
oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”
Plakat i tekst: organizatorzy