Wirtualny spacer po urzędzie

„Kołłątajowcy” na POGORII

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja uczestniczyli w rejsie szkoleniowym na żaglowcu POGORIA. Przez tydzień żeglowali po wodach Morza Liguryjskiego i Morza Tyrreńskiego odwiedzając m.in. porty na Korsyce i Elbie. Inicjatorem wyprawy i kapitanem rejsu był Maciej Leśny – absolwent krotoszyńskiego liceum, obecnie wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich.

Inicjatywa Maciej Leśnego spotkała się z entuzjastyczną aprobatą dyrektor szkoły Elżbiety Płóciennik. Organizatorem wyprawy ze strony szkoły i opiekunem młodzieży był nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Łazarski. Kołłątajowcy stanowili połowę składu załogi. Pozostała część to młodzież i członkowie klubów żeglarskich z Bełchatowa – w tym przede wszystkim z klubu ABORDAŻ. Rejsy na Pogorii organizuje  The Sail Training Association Poland - stowarzyszenie zajmujące się szkoleniem żeglarskim młodzieży, które jest członkiem założycielem (wraz z 20 narodowymi organizacjami europejskimi oraz z USA, Kanady, Australii i Bermudów) międzynarodowego stowarzyszenia The Sail Training International. Proponuje ono młodzieży w wieku 15-25 lat wyszkolenie żeglarskie na najwyższym poziomie. Rejs na żaglowcu to umiejętne połączenie nabycia wiedzy żeglarskiej z nauką pracy w zespole, a także poznaniem innych krajów i kultur. Warto dodać, że polską załogę dopełniło dwoje młodych Włochów – uczniów liceum morskiego z Savony.

Pogoria z krotoszynianami na pokładzie wypłynęła z portu Genua w niedzielę, 12 kwietnia. Po krótkim tankowaniu we włoskim porcie Imperia żaglowiec obrał kurs na Korsykę. Tam miały miejsce postoje w malowniczych portach – Calvi (miejscowość wypoczynkowa, siedziba jednostki Legii Cudzoziemskiej, miejsce, w którym część życia spędził Krzysztof Kolumb) i Bonifacio (położona na klifach miejscowość uchodzi za najpiękniejszą na wyspie). Następnie, żeglując po wschodniej stronie Korsyki załoga dotarła do Elby, gdzie w miejscowości Portoferraio była możliwość zwiedzenia miejsca odosobnienia Napoleona Bonaparte oraz twierdzy Medyceuszy. Rejs zakończyło zwiedzanie Genui – wielkiego portu śródziemnomorskiego, rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba.

W zgodnej opinii kapitana Macieja Leśnego, oficerów oraz załogi stałej, młodzież z Krotoszyna i Bełchatowa znakomicie zdała swój pierwszy żeglarski test. Podzieleni na cztery tzw. wachty załoganci nie mieli problemu z wstawaniem na nocne pływanie, chętne poznawali tajniki nawigacji, odważnie wspinali się na reje. Trzeba przyznać, że za tę aktywną postawę nagrodzeni zostali dobrą pogodą, która w pierwszych godzinach rejsu przyniosła spokój, a w ostatnich – dobry wiatr (5-7 w skali Bouforta) wiejący ze sprzyjających kierunków.

Inicjatywa absolwenta Kołłątaja Macieja Leśnego okazała się świetną przygodą wartą kontynuacji. Wiele liceów w całym kraju wprowadza do swojej oferty coroczne rejsy na POGORII dla kolejnych roczników uczniów. Wydaje się, my mamy szansę na dopracowanie cyklicznej „krotoszyńskiej Szkoły pod Żaglami”.

Wyprawę „Kołłątajowców” na Morze Liguryjskie i Morze Tyrreńskie wsparła finansowo firma WIPASZ. Rejs odbywał się pod auspicjami Starosty Krotoszyńskiego, co „Kołłątajowcy” podkreślali na każdym kroku żeglując w bluzach z emblematem powiatu.

 Fot. Paweł Płócienniczak – Życie Krotoszyna

Rejs na POGORII w obiektywie P. Płócienniczaka