Turyści topili Marzannę
- Szczegóły
- czwartek, 08 kwiecień 2010
Rajd Turystyczny „Topienie Marzanny” odbył się 27 marca 2010 r. z metą na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Impreza została zorganizowana przez Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie, Oddziałową Komisję Turystyki Młodzieżowej i Klub Turystyki Górskiej „Koliba” przy znacznej współpracy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.
Celem rajdu było: pożegnanie zimy oraz przypomnienie obrzędów ludowych związanych z topieniem lub spaleniem marzanny oraz inauguracja odchodów 30-lecia powstania Klubu Turystyki Górskiej „Koliba” .
W rajdzie wzięło udział 131 turystów łącznie z opiekunami i organizatorami w tym 55 turystów niepełnosprawnych.
Uczestnikami była młodzież ze szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Konarzewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, Zespołu Szkół w Benicach, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie, Gimnazjum w Zdunach oraz Koło PTTK Nr 3 i turyści indywidualni.
O godzinie 1000 przed budynkiem Muzeum zebrali się uczestnicy rajdu z kukłami Marzann, z trąbkami, gwizdkami i piszczałkami aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę.
Rajd otworzyli i przywitali przybyłą młodzież komandor Kazimierz Mackiewicz i kierownicy trasy Juliusz Poczta i Andrzej Chmielarz.
Uczestnicy otrzymali informacje o XXIII Rajdzie „Topienie Marzanny” wydane przez PTTK Oddział Krotoszyn oraz broszurkę „Dobre rady na odpady” wydaną przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie.
Zebrana młodzież trąbiąc, piszcząc, gwiżdżąc i bębniąc ruszyła na Rynek, który obeszła i
ul. Zdunowską, Klonowicza, Okólną, Łąkową, Karbowiaka, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Bolewskiego, Słowiańską, Ceglarską dotarła do mety w Strzelnicy Bractwa Kurkowego .
Przez całą drogę padał deszcz a porywisty wiatr szarpał biednymi Marzannami ale wszystkie jedenaście bez większych strat doniesione zostały na miejsce spalenia.
Warunki pogodowe sprawiły, że na metę dotarli wcześniej i zaraz przystąpiono do konkursu na „Najładniejszą Marzannę”
Do konkursu zgłoszono jedenaście Marzann.
Komisja konkursowa po burzliwej debacie wytypowała:
I miejsce - „Marzanna „ Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Konarzewie ( po raz trzeci z rzędu),
II miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie,
III miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół w Benicach,
IV miejsce – „Marzanna” Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krotoszynie,
V miejsce – „Marzanna” Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie.
Pozostałe Marzanny zajęły dobre VI miejsce, ponieważ wszystkie były piękne i faktycznie komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie.
W tym czasie przywieziono posiłek podsmażone kiełbaski z cebulką i chlebem od Pana Józefa Kujawskiego i młodzież przystąpiła do konsumpcji.
Zacinający deszcz i wiatr sprawiły, że organizatorzy postanowili Marzanny spalić bez młodzieży, która w tym czasie została zaproszona przez Braci Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie Andrzeja Wawrzyniaka i Ireneusza Dobrasa do strzałowni i tam przedstawiono im historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie. Młodzież wysłuchała tej historii z dużym zainteresowaniem a świadczą o tym pytania kierowane do Braci.
Pokazano im także jak działa strzelnica i zaproszono ich do nauki strzelania.
W rajdzie wzięło udział ośmiu nowych członków PTTK ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Krotoszynie, którym Prezes Oddziału PTTK w Krotoszynie Karol Piotrowski wręczył uroczyście legitymacje oraz książkę „ Rzeźbiarze ziemi krotoszyńskiej”.
Najliczniejsza grupa na rajdzie to młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Borzęciczkach.
Na zakończenie rajdu Karol Piotrowski zaprosił wszystkich na następne imprezy rajdowe tj.
na 17 kwietnia 2010 r. przejażdżkę rowerem w ramach akcji „ Cała Polska na rower” i 21-22 maja 2010 r. na 38 Krajoznawczy Zlot Młodzieży „ Święto Roweru”.
Turystów z SOSW w Borzęciczkach, SOSW w Konarzewie, ZSS w Krotoszynie na start i odebrały z mety rajdu autokary, których koszty zostały pokryte z funduszy przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.
Kierownik trasy
Andrzej Chmielarz