Nasze zespoły na Węgrzech
- Szczegóły
- wtorek, 10 sierpień 2010
Dzięki partnerskim kontaktom Powiatu Krotoszyńskiego odbyły się dwa wyjazdy nad Balaton, w ramach których naszym przyjaciołom z Węgier zaprezentowały się - Orkiestra Dęta OSP w Kobylinie oraz Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE. Od 22 do 25 lipca w miejscowości Balatonmariafurdo odbył się tradycyjny festiwal orkiestr dętych. Wzięły w nim udział orkiestry dęte ze Szwajcarii, Norwegii, Niemiec, Szwecji, Chorwacji, Węgier i Polski. Polskę reprezentowała Orkiestra Dęta OSP z Kobylina, która pojechała na festiwal na zaproszenie Związku Gmin Marcali – partnera Powiatu Krotoszyńskiego. W trakcie pobytu orkiestra z Kobylina brała udział w przemarszach przez miasto, uświetniała grą mszę w kościele, wraz z innymi orkiestrami koncertowała w Balatonie, w wyznaczonych miejscach miasta, oraz w centralnym miejscu festiwalu. Orkiestra podczas swoich występów zbierała mnóstwa braw i pochwał. W tym samym czasie na Węgrzech przebywała reprezentacja władz powiatu. Członkowie OSP obecni na Węgrzech omówili z przedstawicielami Marcali zasady dalszej wymiany pomiędzy młodzieżowymi drużynami pożarniczymi.
Kilka dni później, również na zaproszenie Związku Gmin Marcali ,Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkowym – Eurofolk Marcali 2010. To zakrojone na duża skalę przedsięwzięcie kulturalne, odbywa się co roku pod koniec lipca w kilkunastotysięcznej miejscowości położonej niedaleko Balatonu. Celem festiwalu jest przedstawienie społeczeństwu kultur różnych narodów poprzez taniec ludowy, muzykę i śpiew. Na program Eurofolk Festiwal składają się marsze uliczne (taniec ulicy), występy w amfiteatrze i na dużej scenie w centrum miasta oraz uroczysta gala połączona z międzynarodowym balem.
KROTOSZANIE pod kierownictwem Arletty Polańskiej, brali udział w festiwalu po raz pierwszy i w międzynarodowym towarzystwie zaprezentowali się znakomicie, podbijając serca licznie zgromadzonej publiczności swoim różnorodnym programem artystycznym, złożonym z tańców i pieśni regionu wielkopolskiego, lubelskiego, krakowskiego i górali żywieckich. Artyści z Polski oprócz występów w Marcali, koncertowali także w Balatonmariafurdo. W wizycie wzięły także udział panie z KGW Rozdrażew – zwyciężczynie konkursu kulinarnego pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego.
Na Eurofolk Marcali obok Polaków, swój dorobek kulturowy prezentowali Chorwaci, Słowacy, Grecy, Turcy, Francuzi, Włosi i gospodarze Węgrzy.