Kołłątaj drugi w Wielkopolsce
- Szczegóły
- poniedziałek, 11 październik 2010
I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie zostało zakwalifikowane do projektu przygotowanego przez UAM w Poznaniu, pod tytułem „Newton też był uczniem…”, jako druga szkoła w rankingu z Wielkopolski.
W sumie zostały zakwalifikowane 24 szkoły (11 z woj. wielkopolskiego, 8 z zachodniopomorskiego i 5 z lubuskiego), które były wybierane wg następujących kryteriów (nie decydowała kolejność zgłoszeń):
1) liczba laureatów i finalistów olimpiad: biologicznej, chemicznej, fizycznej, informatycznej i matematycznej z ostatnich pięciu lat,2) dotychczasowa współpraca szkoły z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
3) udział szkoły w innych projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Wymienione kryteria świadczą o wysokim poziomie zakwalifikowanych szkół. Do projektu nie zakwalifikowała się żadna szkoła z powiatu krotoszyńskiego oraz z powiatów sąsiadujących. Prym wiodły szkoły z Poznania i okolic, a „Kołłątaj” usytuował się w rankingu tuż za II Liceum Ogólnokształcącym z Poznania.
Celem projektu jest wzrost wiedzy i umiejętności uczniów liceów ogólnokształcących województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Projekt obejmuje udział ucznia w ciągu trzech lat nauki w liceum, w ujętych poniżej w tabeli działaniach w ramach projektu, w którym:
I klasa | II klasa | III klasa |
24 zajęcia pozalekcyjne w szkole (każde w wymiarze 2 godzin lekcyjnych), w tym 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich UAM oraz 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli odpowiednich przedmiotów 4 warsztaty jednodniowe UAM (w wymiarze 5 godzin lekcyjnych) 1 warsztat letni (w czasie wakacji) (w wymiarze 6 godzin lekcyjnych dziennie przez 5 dni) | 24 zajęcia pozalekcyjne w szkole (każde w wymiarze 2 godzin lekcyjnych), w tym 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich UAM oraz 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli odpowiednich przedmiotów
4 warsztaty jednodniowe na UAM (w wymiarze 5 godzin lekcyjnych)
1 warsztat letni (w czasie wakacji) (w wymiarze 6 godzin lekcyjnych dziennie przez 5 dni) | 24 zajęcia pozalekcyjne (każde w wymiarze 2 godzin lekcyjnych), w tym 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich UAM oraz 12 zajęć prowadzonych przez nauczycieli odpowiednich przedmiotów 4 warsztaty jednodniowe na UAM (w wymiarze 5 godzin lekcyjnych) |
W sumie weźmie w projekcie udział 360 uczniów. Jest on realizowany przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działanie 3.3. „Poprawa jakości kształcenia”, Poddziałanie 3.3.4 „Modernizacja treści i metod kształcenia” ; strona projektu - www.newton.amu.edu.pl).
Z każdej ze szkół udział weźmie 15 uczniów należących do Szkolnych Kół Naukowych o specjalnościach matematyczno-przyrodniczych i informatycznych. Biorąc pod uwagę rodzaj oferowanych zajęć, najliczniejszą grupę zapewne będą stanowili uczniowie z klas o profilu biologczno-chemicznym, a więc nie ma to jak biol.-chem. w Kołłątaju!
Tekst: R.Szczotka, I LO w Krotoszynie