Młodzież na tropach przeszłości...
- Szczegóły
- wtorek, 29 październik 2013
Głównym organizatorem projektu było Stowarzyszenie WARTO działające na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, pod przewodnictwem p. Aleksandry Jaskuły. Do współorganizatorów należeli Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Koźminie Wielkopolskim. Projekt był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Uczestnicy projektu Młodzież na tropach przeszłości
fot. ZSP w Śremie
Celami projektu było rozwijanie poczucia tożsamości i kształtowania szacunku wśród młodzieży wobec historii regionalnej przez ukazanie roli Wielkopolan w przyłączeniu Wielkopolski do II RP. Ważną rolę poświęcono także historii nieznanych bohaterów. Jednym z aspektów było uświadomienie młodzieży, że codziennie spotykają się z historią. Ponad to każdy z etapów projektu miał służyć integracji oraz nawiązywaniu znajomości międzyszkolnych.
Całość projektu została podzielona na cztery etapy. Pierwsze trzy to tzw. gry miejskie. Odbywały się one kolejno w Śremie, Gostyniu i Koźminie.
Pierwsza gra odbyła się w czwartek 19 września w Śremie. To właśnie tam uczniowie
z różnych szkół poznali się i zaznajomili z projektem. Na początku w auli Zespołu Szkół Politechnicznych uczestników projektu powitali: dyrektor szkoły Wisława Frydryszak oraz prezes w/w stowarzyszenia Aleksandra Jaskuła. Następnie uczniowie z trzech szkół w kilkoosobowych zespołach wyruszyli na trasy po śremskich zakątkach. Wspólnie rozwiązywali zadania przygotowane na kartach gry miejskiej. Łączyła ona elementy historii Śremu oraz wiedzy o regionie. Zwiedzając zabytki młodzież bawiła się, nawiązywała kontakty, a na mecie czekały na nich kanapki i ciepła herbata.
Kolejna gra miała miejsce 21 września w Gostyniu. Pomimo faktu, że była to sobota, frekwencja dopisała. Uczniowie tamtejszej szkoły przywitali zebranych, przybliżając sylwetki bohaterów z Gostynia, biorących udział w postaniu 1918/1919. Potem młodzież również została podzielona na grupy i wraz z opiekunami wyruszyła na podbój miasta. Śmiechu i niezapomnianych sytuacji było co niemiara. Gdy wszystkie grupy wróciły na miejsce startu, tj. do Zespołu Szkół Zawodowych, wówczas każdy mógł posilić się drożdżówką i herbatą. Dodatkową atrakcją w trakcie poczęstunku był film, przedstawiający rekonstrukcję powstania wielkopolskiego w Gostyniu.
Trzecia i ostatnia gra odbyła się 30 września w Koźminie Wlkp. Był to szczególny poniedziałek z życia koźmińskiego Liceum, gdyż w szkolnych korytarzach dało się jeszcze poczuć atmosferę sobotniego Zjazdu Absolwentów z okazji 140 - lecia istnienia placówki. Wszyscy uczestnicy z chęcią wyruszyli w kolejny, już przedostatni, etap projektu. Uczniowie odwiedzili m.in. Park miejski im. Powstańców Wlkp., budynek dawnego lokalu duNord, a także przeszli ulicami, których imiona pochodzą od nazwisk najsłynniejszych mieszkańców miasta. Nie zabrakło wielu tajemniczych wątków historycznych. Na trasie podróży panowała miła i przyjazna atmosfera.
U kresu rozgrywek na każdego czekał smaczny poczęstunek.
Ostatnią część projektu stanowił wyjazd do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Lusowie. Miał on miejsce 17 października. Również tego samego dnia odbyły się warsztaty podsumowujące projekt. Młodzież mogła wykazać się znajomością historii lat 1918/1919 w debacie oksfordzkiej, ponadto każda grupa wykonała plakat werbunkowy nakłaniający do udziału
w powstaniu oraz biogram lokalnego bohatera.
Zakończenie projektu nie oznacza zamknięcia współpracy. Wręcz przeciwnie! Nawiązane relacje pomogą w realizowaniu kolejnych pomysłów w przyszłości. Wspomnienia, które pozostaną w pamięci uczestników jeszcze wielokrotnie staną się fundamentem nowych inspiracji. Jesteśmy pewni, że już wkrótce nadejdzie okazja, aby ponownie stanąć oko w oko z dziejami naszych przodków, a także przypomnieć sobie jakie wartości są i powinny być ważne.
Anna Chałupniczak i Paulina Jaśniak