Wirtualny spacer po urzędzie

Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa

5 września 2015 roku Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, Art Caffe oraz Życie Krotoszyna zaprosili do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE odbywającej się z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej. Jest to już czwarta edycja tej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku prezydent zaprosił wszystkich do wspólnego czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Oto fragment tekstu ze strony kancelarii Prezydenta RP zachęcający do zapoznania się z tym dziełem:

„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. 

Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. 

Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polaków.”

W sobotę korytarz Muzeum Regionalnego w Krotoszynie przyozdobiły rekwizyty przypominające epokę Bolesława Prusa oraz wystawione zostały lalki z kolekcji pani Anny Ziembińskiej. Pani Elżbieta Gasztka i Maria Klause czytały przebrane w stroje z czasów pozytywizmu. 

Wszystkich zebranych gości powitała Ewa Bukowska – dyrektor krotoszyńskiej książnicy i zaprosiła do wysłuchania fragmentów „Lalki”. Czytanie rozpoczęła Pani Elżbieta Gasztka – prezes Stowarzyszenia „Razem”, która przypomniała również znaczenie powieści w literaturze polskiej.

Wśród czytających nie zabrakło władz samorządowych gminy i powiatu. Własne interpretacje tekstu przedstawili:  Leszek Kulka,  Ryszard Czuszke, Juliusz Poczta, Zofia Jamka, Jacek Kępa, Przemysław Wójcik oraz czytelnicy i sympatycy biblioteki: Małgorzata Godorowska, Irena Urbaniak, Janina Jarzembska, Irmina Waleńska. 

W murach krotoszyńskiego muzeum czytali także: uczniowie ZSP nr 1 - opiekun Alicja Kryszkiewicz-Świst, ZSP nr 2 – opiekun Lucyna Zięba, ZSP nr 3 – opiekun Janina Jarzembska i Ewa Kmieć.

Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Każdy uczestnik spotkania, który przyniósł prywatny egzemplarz Lalki Bolesława Prusa, mógł zdobyć pamiątkową pieczęć z logo Narodowego Czytania.

Organizatorzy dziękują wszystkim czytającym za włączenie się do akcji oraz osobom, które pomogły przy jej organizacji.

tekst KBP, foto P. Wójcik i P. Płócienniczak.