Krotoszyńskie Dęby rozdane!
- Szczegóły
- piątek, 09 marzec 2018
Już po raz dziewiąty najbardziej zasłużeni dla promocji wizerunku i rozwoju Ziemi Krotoszyńskiej odebrali „Krotoszyńskie Dęby”. Gala wręczenia nagród Starosty Krotoszyńskiego odbyła się 7 marca 2018 roku, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie.
Zasady, na jakich przyznawana jest nagroda, przedstawił starosta Stanisław Szczotka, który jest jednocześnie przewodniczącym kapituły. Kapituła po zapoznaniu się ze zgłoszeniami (w tym roku było ich 34 w pięciu kategoriach), typuje po trzy nominacje w każdej kategorii, z których w drugim głosowaniu wybiera laureatów. W tym roku kapituła nagrody, w której zasiadali przedstawiciele samorządu powiatowego i mediów, poszerzona została o laureatów z poprzedniego roku.
- Dzisiejsze spotkanie jest szczególne, gdyż to właśnie w ten sposób inaugurujemy obchody 20-lecia samorządu powiatu krotoszyńskiego. Myślę, że dobrze się stało, iż taki zacny jubileusz rozpoczynamy uhonorowaniem tych osób, które swoją postawą i osiągnięciami odcisnęły wyjątkowe pozytywne piętno na wizerunku i rozwoju Ziemi Krotoszyńskiej – zauważył w swym wystąpieniu S. Szczotka.
Nagrody tradycyjnie wręczali współgospodarze gali – starosta Stanisław Szczotka oraz przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka.
W kategorii NAUKA, KULTURA zgłoszeni zostali:
- Ewa Bukowska – Dyrektor krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. A Fiedlera
- Sulmierzyckie Koło Śpiewacze „Cecylia
- Leszek Zdrach – autor portalu Krotoszyn Niezwykły
- Teatr Seniora w Koźminie Wlkp.
- Zdunowski Zespół Wokalny,
- Chór Harmonia w Zdunach
- Grażyna Morawska
Nominacje otrzymali:
- Ewa Bukowska
- Sulmierzyckie Koło Śpiewacze Cecylia
- Teatr Seniora w Koźminie Wlkp.
Laureat: SULMIERZYCKIE KOŁO ŚPIEWACZE CECYLIA
Od 125 lat są muzyczną wizytówką swego miasta. Powiedzenie „do tańca i do różańca” pasuje do nich jak ulał. W swym repertuarze mają pieśni religijne i patriotyczne, ale też szeroką gamę utworów popularnych i wpadających w ucho. Często zapraszają do siebie wielbicieli muzyki z całego regionu, a i sami chętnie koncertują na wielu imprezach – na przykład na powiatowych dożynkach. Każdy ich koncert gwarantuje, że publiczność rozkołysze się i rozśpiewa na całego.
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA - W tej kategorii zgłoszeni zostali:
- Zakład Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.
- Stowarzyszenie Klub Przedsiębiorców Ziemi Zdunowskiej
- Firma ZUPH Mech-Masz Krotoszyn Zdzisław Śnieciński
- Firma Optymar s.c. Zakład Optyczny Błażejewscy
- Firma EL TOM 2 Elżbieta Siudy
Nominacje otrzymali:
- Zakład Aktywności Zawodowej Koźmin Wlkp.
- Firma Mech Masz Krotoszyn
- Zakład Optyczny Optymar Krotoszyn
Laureat: ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ
Prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest lekki kawałek chleba. A kiedy trzeba połączyć cele ekonomiczne ze społecznymi to taka działalność staje się prawdziwym wyzwaniem.
Laureat w kategorii gospodarka to instytucja, która powstała przed dziesięciu laty dając początek ekonomii społecznej na terenie powiatu krotoszyńskiego. Ta niecodzienna firma zatrudnia dziś 40 osób niepełnosprawnych, a jej klientami są już nie tylko samorządy i podmioty z najbliższej okolicy, ale przedsiębiorstwa z całego kraju, a nawet spoza jego granic.
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA zgłoszeni zostali:
- Maciej R. Hoffmann
- Aleksandra Opalińska
- Irena Marszałek
- Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn – Mejszagoła
- Liliana Kaj i Sławomira Leoniak
- Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce Zarząd Oddziału Rejonowego w Zdunach
- Przychodnia Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Lekarskiej FAMILIA Maciej R. Hoffmann i Ewa Ratajczyk
- Szlachetna Paczka Rejon Krotoszyn
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział w Krotoszynie
- Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zdunach
- Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa
- Bank Spółdzielczy Krotoszyn
Nominacje otrzymali:
- Maciej R. Hoffmann
- Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn - Mejszagoła
- Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
Laureat: MACIEJ R. HOFFMANN
Lekarz, społecznik, publicysta, promotor artystów, propagator promocji zdrowia, muzyk, bloger – jednym słowem człowiek renesansu i człowiek – orkiestra. Tytułów i nagród ma już na koncie wiele. Jego aktywność nieraz bowiem została doceniona przez media. Ale on sam najbardziej ceni wdzięczność pacjentów, którym nigdy nie odmawia pomocy i zawsze służy dobrą radą.
W kategorii OŚWIATA zgłoszeni zostali:
- Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza
- Mariola Ilnicka
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Baszkowie
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie
- Wygasające Oddziały Gimnazjalne Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie
Nominacje otrzymali:
- Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza
- Mariola Ilnicka
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie
Laureat: SOSW w KONARZEWIE
Laureat w kategorii oświata to jedna z trzech placówek kształcenia specjalnego prowadzonych przez powiat krotoszyński. To właśnie w Konarzewie swój drugi – pełen ciepła i radości dom znajdują młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną. To dom otwarty na świat. Placówka stawia bowiem na integrację z lokalnym środowiskiem i współpracę z innymi ośrodkami. Czyni to poprzez realizację wielu projektów, dzięki którym wychowankowie rozwijają się i usamodzielniają.
W kategorii SPORT zgłoszeni zostali:
- Sekcja biegów długodystansowych Klubu Sportowego Krotosz
- Katarzyna Wałęsa
- Uczniowski Klub Sportowy Shodan Zduny
- Jakub Kmiecik, zgłoszony przez p. Darię Rakowiecką-Nowacką
- Dawid Kujawski – LAB. Krotoszyn
Nominacje otrzymali:
- Sekcja biegów długodystansowych KS Krotosz
- UKS Shodan Zduny
- Dawid Kujawski – Lab. Krotoszyn
Laureat: SEKCJA BIEGÓW DŁUGODYSTANSOWYCH KS Krotosz
Bieganie wbrew pozorom jest sporem zespołowym. Kiedy biegasz na długich dystansach, musisz znaleźć się w gronie zapaleńców, którzy każdą wolną chwilę wykorzystają na realizacje tej pięknej pasji. Laureaci tegorocznej nagrody w kategorii SPORT i biegają wspólnie od dwudziestu lat. Do tego ostro propagują bieganie jako wspaniałą formę wypełniania wolnego czasu i zbierają coraz szersze grono zwolenników. Nasi laureaci nie myślą tylko o osiągnięciu sportowego wyniku. Uczestniczą w wielu charytatywnych akcjach pomagając wielu potrzebującym.
Oprawę artystyczną tegorocznej gali stanowił wspaniały koncert „Beatelmania Story”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie i dawnego Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Krotoszynie. Od 2012 roku placówka organizuje koncert jesienny. Jego inicjatorką była dyrektor Gimnazjum nr 4 p. Aleksandra Leja. W przygotowania do koncertów co roku angażowani są wszyscy zainteresowani uczniowie. Co roku też wybierany jest inny temat koncertu. I tak zaczęto od piosenek francuskich, potem piosenki z imieniem w tle, piosenki filmowe, piosenki kresowe, poezja śpiewana, piosenki okresu międzywojennego. W listopadzie 2017 roku odbył się koncert, podczas którego uczniowie i absolwenci Szkoły zaprezentowali największe hity zespołu The Beatles. Organizatorami koncertu, który nosił tytuł "Beatlemania Story", byli: Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie, Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Fundacja "Progressus". Uczniów przygotowała p. Ilona Ibron-Pawlak, stroną muzyczną zajął się p. Karol Kaj. Wspaniałe przeboje w brawurowym wykonaniu młodych artystów rozkołysały publiczność tegorocznej gali „Dębów”. Dodatkową atrakcją był poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie.
Tekst: Marzena Wiśniewska, zdjęcia: Grzegorz Ziętkiewicz