Wirtualny spacer po urzędzie

UWAGA STOWARZYSZENIA ZWYKŁE!!!

20 maja 2016 r. dla stowarzyszeń zwykłych to data „rewolucji w przepisach”. Tego dnia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Zmieniło się podejście, koncepcja tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń zwykłych. Zmienił się sposób rejestracji – tzn. zgłaszania do ewidencji – stowarzyszenia zwykłego.

Od 20 maja 2016 r. stowarzyszenia zwykłe tworzone są więc na nowych zasadach.
Jednak nowelizacja ma znaczenie również dla stowarzyszeń zwykłych, które powstały wcześniej. Stowarzyszenia zwykłe, które zostały założone przed wprowadzeniem nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach (przed 20 maja 2016 r.), powinny dostosować się do nowych przepisów i wprowadzić konieczne zmiany do dnia 20 maja 2018 roku.

Jak dostosować stowarzyszenie zwykłe do nowych przepisów (po 20 maja 2016 r.)

Stowarzyszeniom zwykłe działając w oparciu o stare przepisy otrzymały dwa lata na dostosowanie do nowelizacji.

Te, które się nie dostosują zostaną rozwiązane z mocy prawa.

Art. 10. ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2017 poz. 210 t.j.)
1. W terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stowarzyszenia zwykłe działające na podstawie przepisów dotychczasowych są obowiązane dokonać wpisu do ewidencji, o której mowa w art. 40 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1.
Brak wpisu skutkuje rozwiązaniem stowarzyszenia zwykłego z mocy prawa.
2. Do dnia dokonania wpisu do ewidencji, o którym mowa w ust. 1, stowarzyszenia zwykłe działają na podstawie przepisów dotychczasowych.

Jak uniknąć rozwiązania z mocy prawa?

Dostosowując dokumenty do obowiązujących przepisów.

Zgłosić stowarzyszenia zwykłe do nowej ewidencji w starostwie powiatowym.

Jakie dokumenty należy złożyć do starostwa powiatowego, by zarejestrować stowarzyszenie zwykłe?

1.       Wniosek o wpisanie do ewidencji stowarzyszeń zawierający: datę jego sporządzenia, nazwa urzędu (Starostwo Powiatowe w Krotoszynie), adres siedziby stowarzyszenia, podpis przedstawiciela albo wszystkich członków zarządu.

2.      Regulamin działalności (regulamin powinien zawierać następujące informacje: nazwę stowarzyszenia, cele i środki działania, teren działania i siedzibie, sposób nabycia
i utraty członkostwa, zasady wyboru przedstawiciela lub zarządu, zasady zmiany regulaminu, zasady rozwiązywania stowarzyszenia zwykłego.

3.       Protokół, dokument z zebrania założycielskiego, zawierający: informację o założeniu stowarzyszenia, informację o przyjęciu regulaminu stowarzyszenia, informację o wyborze przedstawiciela albo wyborze zarządu stowarzyszenia zwykłego.

4.       Listę założycieli zawierającą: imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, adresy, własnoręczne podpisy, pesele.

5.       Dane przedstawiciela albo członków zarządu; imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel.

6.       Adres siedziby (najlepiej zawarty w uchwale o założeniu stowarzyszenia zwykłego)

 Jak przebiega procedura rejestracji stowarzyszenia zwykłego?

Rejestracja stowarzyszenia zwykłego polega na wpisaniu go do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej w danym starostwie/urzędzie miasta. Zasady wpisu do ewidencji określone zostały w ustawie Prawo o stowarzyszeniach.

Starosta po otrzymaniu wszystkich wymaganych dokumentów bada, czy są one poprawne pod względem formalnym, czy regulamin jest zgodny z przepisami prawa oraz czy założyciele spełniają wymogi określone w ustawie Prawo o stowarzyszeniach.

Jeśli starosta nie ma uwag i zastrzeżeń wobec celu powstania stowarzyszenia ani wobec złożonych dokumentów, wpisuje stowarzyszenie zwykłe do ewidencji. Ma na to 7 dni od terminu wpłynięcia dokumentów (art. 40a ust. 2). W razie wątpliwości, braków
w dokumentach starosta może wezwać stowarzyszenie (przedstawiciela lub zarząd składający wniosek) o uzupełnienie braków. Stowarzyszenie zwykłe ma 14 dni na zastosowanie się do wezwania. Jeśli tego nie zrobi w określonym terminie, wniosek nie będzie rozpatrywany (jest bezskuteczny - art. 40a ust. 3).

Stowarzyszenie (przedstawiciel lub zarząd) dostaje "bezzwłocznie" informację od starosty o wpisie bądź jego braku. Jeśli starosta nie zarejestruje stowarzyszenia w ciągu 7 dni (od wpłynięcia wniosku albo jego uzupełnienia), przedstawiciel lub zarząd ma prawo do zaskarżenia tej decyzji do sądu administracyjnego (skarga na bezczynność - art. 40a ust. 5 i 6).

Opracowanie: OB