Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńskie Dęby 2019 rozdane!

Już po raz jedenasty rozdano Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Nagroda ta przyznawana jest w pięciu kategoriach, otrzymują ją osoby, organizacje, przedsiębiorstwa, instytucje i kluby sportowe wyróżniające się swą działalnością na rzecz lokalnego środowiska. W ten skromny sposób, poprzez  obdarowanie laureatów symbolem Ziemi Krotoszyńskiej, honorowane są ich zasługi na rzecz naszej „Małej Ojczyzny”.

Starosta przyznaje nagrody w oparciu o wynik obrad powołanej przez niego Kapituły. Tworzą ją samorządowcy powiatowi, przedstawiciele mediów, laureaci z roku ubiegłego oraz – po raz pierwszy w tym roku – przedstawiciele każdej z gmin powiatu. Obrady Kapituły są tajne, wyniki ogłaszane są dopiero na uroczystej gali.

Tegoroczna gala odbyła się w czwartek, 5 maca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie. W spotkaniu tym wzięli udział włodarze gmin, kierownicy powiatowych jednostek, komórek, inspekcji i służb, laureaci z roku poprzedniego oraz członkowie kapituły. Bohaterami dnia były osoby nominowane do nagrody oraz ci, którzy zgłosili ich kandydatury.

Nagroda, jaką otrzymują laureaci, to płaskorzeźba wykonana ze srebra ze złoceniami, przedstawiająca okaz dębu szypułkowego rosnącego na terenie nadleśnictwa Krotoszyn. W tym roku dodatkowym upominkiem był album, w którym znaleźć można nie tylko fotografie dębów rosnących w naszej okolicy. Autorem większości zdjęć zawartych w tym albumie jest Paweł W. Płócienniczak.

W kategorii NAUKA, KULTURA nominowani zostali: Grzegorz Polański, Zdunowski Zespół Wokalny i Michał Pietrowski.

Laureatem został: GRZEGORZ POLAŃSKI – nauczyciel, wychowawca młodzieży, muzyk i pełen pasji folklorysta. Ambasador kultury, który wielu młodych ludzi wprowadził w piękny świat muzyki. Założyciel i kierownik Zespołu Muzyki Dawnej ARTIFEX, współtwórca Zespołu Tańca Ludowego KROTOSZANIE, kierownik kapeli ludowej KROTOSZANIE, założyciel i dyrygent chórów działających przy gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 4. Jego śmierć w ubiegłym roku to niepowetowana strata dla krotoszyńskiej kultury.

Nagrodę odbierały wspólnie – jego żona Arletta oraz mama Elżbieta.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA nominowani zostali: Firma Naglak z Koźmina Wlkp., Tadeusz Stasik prowadzący firmę Scorpion w Rozdrażewie.  

Laureatem został: TADEUSZ STASIK. Założył on swe przedsiębiorstwo w 1997 r. Specjalnością firmy SCORPION jest produkcja  maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego. Maszyny z Rozdrażewa pracują nie tylko w wiodących firmach zielarskich w kraju, ale także na niemalże wszystkich kontynentach. Odznaczają się najwyższą jakością i spełniają światowe standardy. Tadeusz Stasik jest przede nie tylko wiarygodnym, rzetelnym pracodawcą, ale także społecznie zaangażowanym mieszkańcem gminy. Wspiera szereg inicjatyw i wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych.

W kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA nominowani zostali: Stowarzyszenie „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie,  Stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa”, Bank Spółdzielczy w Krotoszynie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wlkp.

Laureatem została: OSP KOŹMIN WLKP. Strażacy z OSP Koźmin Wielkopolski nie tylko niosą pomoc poszkodowanym w pożarach i innych zdarzeniach, ale też znani są ze swej społecznej działalności. Od wielu lat druhowie i druhny włączają się w szereg akcji – m.in. współorganizują Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Włączyli się także w  akcję „Misie Ratownisie” zbierając maskotki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach, organizują również „Strażackie Pogotowie świętego Mikołaja, którego celem jest pomoc osobom starszym i samotnym. Za swą aktywność OSP Koźmin dwukrotnie została Super - jednostką Powiatu w plebiscycie jednej z lokalnych gazet. W roku 2019 koźmińska OSP znalazła się w gronie 49 jednostek nominowanych do nagrody FLORIANY – w ogólnopolskim konkursie na Najlepsze Inicjatywy Lokalne z udziałem OSP, a naczelnik jednostki zajął pierwsze miejsce w konkursie na Strażaka Roku Województwa Wielkopolskiego oraz drugie miejsce w ogólnopolskim głosowaniu na Strażaka Roku Polski.

W kategorii OŚWIATA nominowani zostali: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Baszkowie, Elżbieta Płóciennik, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krotoszynie.  

Laureatem została: ELŻBIETA PŁÓCIENNIK.  Jest ona cenionym pedagogiem z wielką charyzmą i autorytetem u uczniów. Wspaniały nauczyciel języka niemieckiego i bardzo sprawny menadżer oświatowy. Należy przypomnieć, iż to Elżbiecie  Płóciennik w dużej mierze zarówno szkoła, jak i miasto Krotoszyn, zawdzięczają długoletnią partnerską współpracę z niemieckim Dierdorfem. Pod kierunkiem E. Płóciennik I Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja rozwija się i prezentuje wysoki poziom. Liceum to szkoła, w której uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę pozwalającą na podjęcie studiów na wybranych kierunkach, ale także miejsce, gdzie realizują swe pasje i uczą się zaangażowanych postaw obywatelskich. Na szczególne uznanie zasługuje wysoka pozycja wśród liceów naszego regionu i subregionu w prestiżowym rankingu PERSPEKTYW, gdzie po raz kolejny placówka otrzymała tytuł Srebrnej Szkoły.

W kategorii SPORT nominowani zostali: UKS Shodan Zduny, Dawid Kujawski – LAB Krotoszyn, Julia Damasiewicz.

Po raz drugi w historii tej nagrody Kapituła przyznała dwa dęby w tej samej kategorii – w głosowaniu wyszedł bowiem remis, a starosta nie skorzystał z prawa jednoosobowego wyboru zwycięzcy.

Laureatami zostali: JULIA DAMASIEWICZ i DAWID KUJAWSKI.

Pochodząca z Koźmina Wielkopolskiego Julia Damasiewicz jest najwybitniejszą reprezentantką młodego pokolenia sportowców uprawiających kitesurfing. Pomimo młodego wieku ma w swoim dorobku wiele osiągnięć. Zajęła drugie miejsce w kategorii open women na Olimpiadzie Sportów Plażowych World Beach Games 2019 w Katarze. Sporym sukcesem było też mistrzostwo świata oraz Europy w kategorii junior oraz brąz mistrzostw Europy w kategorii open women. Julia jest polską nadzieją na medal olimpijski w Paryżu w roku 2024.

Nagrodę w imieniu Julii odebrał jej dziadek  Ryszard Kostka.

Dawid Kujawski jest jedną z wyróżniających się osób na sportowej arenie powiatu krotoszyńskiego. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, przez wiele lat organizujący wyjazdy i stypendia międzynarodowe dla uczniów z naszego powiatu. Inicjator wielu zbiórek i akcji charytatywnych. Od siedmiu lat prowadzi centrum treningowe LAB KROTOSZYN GYM, które zaraziło ideą dbania o zdrowie i sylwetkę setki mieszkańców powiatu w różnym wieku i różnej kondycji. Od trzech lat Dawid Kujawski organizuje w Krotoszynie zawody w crossfit o nazwie LOGIN LAB. Impreza gromadzi tłumy na krotoszyńskim, rynku, uczestniczą w niej najlepsi zawodnicy, a ich współzawodnictwo budzi ogromne zainteresowanie mediów ogólnopolskich.

Tego wieczoru uhonorowano jeszcze jedną osobę. To Anna Dudkowiak – pomysłodawczyni i koordynatorka charytatywnej zbiórki dla chorego Marcela. W akcji tej wzięła udział rzesza mieszkańców powiatu, a właściwie ludzi na całym świecie. Dzięki nim   wyjazd chłopca za ocean, do najlepszej na świecie kliniki,  stał się faktem.  

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczna. Wystąpił w niej młody skrzypek Dariusz Szczuraszek.  Jest on uczniem klasy V Szkoły Muzycznej II stopnia w Ostrowie Wlkp. w klasie Pani Izabeli Garyantesiewicz. Na skrzypcach gra od siódmego roku życia. Naukę rozpoczął w SM I stopnia w Krotoszynie. Od siedmiu lat uczestniczy w Międzynarodowych Kursach Skrzypcowych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, gdzie doskonali swoje umiejętności pod okiem wielu polskich i zagranicznych skrzypków.  W ramach zespołu kameralnego pracował pod okiem prof. Bartosza Bryły. Od trzech lat bierze udział  w zajęciach Młodzieżowej Akademii Muzyki w Łodzi, gdzie szkoli się w klasie prof. Izabeli Ceglińskiej. Ponieważ oprócz muzyki klasycznej chętnie gra standardy jazzowe i rozrywkowe, wiele przyjemności sprawiły mu występ z zespołem „U studni”,  w czasie ich ubiegłorocznej trasy koncertowej, udział w orkiestrze grającej w czasie koncertu „Abba Pater”, gdzie miał możliwość pracy m.in. z Mietkiem Szcześniakiem i Natalią Niemen oraz udział w koncercie świątecznym Wydziału Pedagogicznego UAM Kalisz.

Na zakończenie gospodarze zaprosili gości na poczęstunek, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  nr 2 w Krotoszynie.

Tekst: Małgorzata Krupa
Zdjęcia: Grzegorz Ziętkiewicz