Nabór do Grupy Puszukiwawczo-Ratowniczej
- Szczegóły
- piątek, 12 luty 2021
Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza Szukamy i Ratujemy, działająca na terenie Województwa Wielkopolskiego, prowadzi rekrutację nowych ratowników - również na trenie miasta Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego. Najbliższy termin to sobota, 13 lutego.
Planowane terminy rekrutacji:
23.01.2021 – Ostrów Wielkopolski
30.01.2021 – Gostyń
13.02.2021 – Krotoszyn
27.02.2021 – Kalisz
13.03.2021 – Witkowo
Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza Szukamy i Ratujemy to ratownicy, którzy poświęcają swój czas na niesienie pomocy osobom zaginionym. Działamy na obszarze Wielkopolski, reagując na sygnały o zaginięciu od policji oraz rodzin osób zaginionych. Na prośbę policji akcje poszukiwawcze prowadzimy na terenie całego kraju. Działania prowadzimy razem z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Wojskami Obrony Terytorialnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Nasi Ratownicy stworzyli Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań, jest to drugi taki pojazd w kraju. Podobne auto posiada także Komenda Główna Policji. Stworzyliśmy także program komputerowy do koordynacji akcji poszukiwawczych SAIRON oraz aplikację mobilną Szukamy i Ratujemy.
Jak prowadzona jest rekrutacja:
Nie widzę mojej miejscowości na liście rekrutacji. Jeżeli na liście nie widzisz swojej miejscowości możesz dołączyć do rekrutacji najbliższej Twojego miejsca zamieszkania.
Jak zapisać się na rekrutację? Wyślij SMS’a o treści „Rekrutacja” na nasz numer: 731 112 113 (stawka według cennika operatora). W ciągu 48 godzin zadzwonimy, aby przedstawić szczegóły.
Jak będzie wyglądać proces rekrutacji? Spotkamy się w wyznaczonym miejscu, wypełnimy niezbędne dokumenty, a następnie rozpoczniemy rekrutację: do pokonania będzie 2-kilometrowa trasa w obszarze leśnym, a na końcu zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W ciągu 30 dni po zakończeniu rekrutacji otrzymasz informację zwrotną o przyjęciu w nasze szeregi. Kolejnym etapem będzie 6-miesięczny okres kandydacki – w tym czasie zapoznasz się z naszymi procedurami, zasadami bezpieczeństwa. Na ten czas w trakcie działań poszukiwawczo-ratowniczych zostanie Ci przydzielony ratownik SiR z doświadczeniem.
Kto może uczestniczyć w rekrutacji? Osoby, które ukończyły 18 lat i nie przekroczyły 65 lat, bez przeciwwskazań zdrowotnych.
Jakie koszty ponoszą członkowie Stowarzyszenia? Miesięczna składka wynosi 10 zł – pokrywa koszty ubezpieczenia, działań statutowych Stowarzyszenia.
Organizujecie treningi, szkolenia? Tak, nieustannie staramy się doskonalić, powiększać nasze umiejętności. Cyklicznie powtarzamy wewnętrzne szkolenia z: prowadzenia łączności, planistyki, profili osób zaginionych, nawigacji w terenie, obsługi kamery noktowizyjnej i termowizyjnej.
Szukają i ratują
https://www.tvp.info/42713026/szukaja-i-ratuja-czyli-grupa-sir
Od początku istnienia grupy tj. od 2019 roku:
- przeprowadziliśmy 121 akcji,
- przeszliśmy i przejechaliśmy 16 715 km,
- odnaleźliśmy 39 żywych osób,
- pracowaliśmy m in. w Kaliszu, Ostrowie Wlkp., Krotoszynie, Kępnie, Wałbrzychu, Wrocławiu, Koninie, Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie, Kórniku, Gostyniu, Opolu, Łodzi, Nekli, Wrześni, Lesznie, oraz w innych miejscowościach na terenie Wielkopolski i kraju.
W chwili obecnej posiadamy pięć pojazdów przekazane przez sponsorów i ludzi dobrej woli:
- WV LT 35 - SiR - 01 wykorzystywany jako Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań (jedyny taki pojazd w Wielkopolsce i drugi w kraju po Komendzie Głównej Policji)
- Mercedes Vito - SiR - 02 - pojazd operacyjny 9- osobowy
- Toyota RAV 4 – pojazd operacyjny
- Hyunday iX 35 – pojazd do dziań terenowych
- quad z przyczepą ratowniczą
Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań
Jest to mobilne centrum dowodzenia i koordynacji akcjami poszukiwawczymi zbudowane na podwoziu samochodu VW LT 35. Pojazd wyposażony jest w dwa niezależne stanowiska dowodzenia z pełnym wyposażeniem informatycznym, cyfrową łączność bezprzewodową (2 urządzenia stacjonarne i 40 przenośnych), cyfrowym telefonem stacjonarnym umożliwiającym telekonferencje, generator prądotwórczy wraz z UPS-em, serwer, sprzęt medyczny oraz z masztem antenowym o wysokości 12 metrów.
SiRobus Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań
https://teleexpress.tvp.pl/43360828/sirobus-gotowy-do-akcji
Jeden z naszych ratowników jest autorem programu koordynującego działania poszukiwawczo - ratownicze pod nazwą SIRON oraz aplikacji mobilnej Szukamy i Ratujemy.
Z programu korzystają Polskie oraz Słowackie służby m.in. Komenda Główna Policji, jednostki terenowe Policji, Państwowa Straż Pożarna, GOPR, WOPR, WOT, i inni. Dostęp do panelu koordynacji jest bezpłatny.
SIRON – panel koordynacyjny Akcji Poszukiwawczo-Ratowniczej
Możliwości:
- podgląd pozycji w czasie rzeczywistym osób i jednostek w terenie,
- określenie dystansu & kierunku poszczególnych obiektów,
- podgląd parametrów: pozycji, poziomu naładowania baterii, dokładności sygnału GPS, informacji na temat załączonej funkcji SOS,
- wyznaczanie sektorów z określeniem nazwy, koloru i przeznaczenia: niebieski (sektor położony nad wodą), czerwony (sektor do sprawdzenia), żółty (sektor do ponownego sprawdzenia), zielony
(sektor sprawdzony), jasny niebieski (sektor dla dronów/śmigłowca), czarny (zakaz wejścia), - import sektorów z pliku GPX,
- powiadomienie o włączeniu funkcji SOS oraz przybliżenie ze wskazaniem szczegółowych danych,
- podgląd powierzchni sektorów w hektarach oraz metrach kwadratowych,
- przeglądanie historii z ostatnich godzin lub wyznaczonych ram czasowych,
- prezentacja danych z historii na 3 sposoby: punkty, ścieżki oraz zasięg detekcji z wyborem promienia obserwacji od 2m do 100m oraz trzema kolorami gradientów,
- wyświetlanie szczegółów punktów z historii (czas, kryptonim, współrzędne, unikalne ID),
- wysyłanie wiadomości na komunikator aplikacji,
- podgląd statystyk SIRONa
Ponadto panel koordynacyjny umożliwia wysłanie powiadomień, które wybudzają komórki osób z zainstalowaną aplikacją. Powiadomienie zawiera nagłówek, treść wiadomości, grupę odbiorców (ratownik/mieszkaniec), priorytet depeszy. Wiadomość może zostać wysłana do indywidualnych osób. Obecnie system powiadomień jest dostępny wyłącznie na terenie południowej wielkopolski.
Opłaty? Brak – jest to narzędzie, które wspierać ratowników w misji ratowania ludzkiego życia.
Dla kogo? Planistów z grup poszukiwawczo-ratowniczych, służb mundurowych, GOPR/TOPR, WOPR, WOT i innych jednostek/podmiotów realizujących zadania z zakresu poszukiwań.
Wymagania do założenia konta:
- doświadczenie w zakresie planistyki,
- porozumienie z policją lub przynależność jednostki do KSRG/PRM/OC
Aplikacja Szukamy i Ratujemy
Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na platformę Android. Do działania aplikacji potrzebne jest połączenie z internetem, GPS. Ramka danych składająca się z: współrzędnych, aktualnego czasu, kryptonimu, informacji o statusie SOS, poziomie naładowania baterii oraz dokładności odbieranego sygnału jest przesyłania na serwer SiR w odstępie czasowym wynoszącym: 3 sekundy.
Aplikacja mimo, że wymaga połączenia internetowego jest w stanie działać offline do momentu przywrócenia sygnału z sieci GSM. Po ponownym nawiązaniu połączenia z internetem pozycje, które nie zostały przesłane zostają ponownie nadane.
Aplikacja pozwala na:
- śledzenie pozycji innych uczestników w czasie rzeczywistym,
- rysowanie pokonanej drogi,
- przycisk SOS – do powiadomienia sztabu o potrzebie pomocy – widoczny również dla innych uczestników poprzez wyróżnienie, włączenie powoduje uruchomienie powtarzalnego sygnału dźwiękowego,
- podgląd wyznaczonych sektorów,
- przesyłanie wiadomości tekstowych z głośnym powiadomieniem,
- podgląd długości i szerokości geograficznej,
- wyznaczenie punktu – zostaje wyświetlony kierunek oraz pozostała odległość do markera,
- ustawienie indywidualnego kryptonimu,
- prowadzenie akcji w trybie niejawnym,
- przesyłanie informacji na temat aktualnego stanu baterii.
Jedną z akcji przeprowadzona w dniu 15 czerwca 2020 r. na terenie powiatu kaliskiego została zakończona sukcesem. Zaginiony został odnaleziony żywy trzeciego dnia. Akcja prowadzona była na prośbę Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Linki do relacji medialnych:
TVN 24: https://tvn24.pl/poznan/jamnice-starszy-mezczyzna-wyszedl-z-domu-nie-dal-rady-wrocicczuwal-przy-nim-pies-4611529?
fbclid=IwAR3tRPIspzLXV4WtA7YIxEJpcxyvsna1Vp4JxizjBpaRyQNSaceaVNXAx68
Fakty TVN: https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/jamnice-78-latek-zaslabl-w-szczerym-polupies-czuwal-przy-nim-3-dni,1019972.html
TVP: https://www.tvp.info/48545150/odnalezli-78latka-trzeciego-dnia-po-zaginieciu-czuwal-przynim-przyjacie
(Materiał przygotowany przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Szukamy i Ratujemy)