Nowe ścieżki rowerowe w ramach schetynówek

Ulica Kozala w Krotoszynie zostanie całkowicie wyremontowana! Obok nowej drogi asfaltowej powstanie trasa dla pieszych i rowerzystów. Generalny remont przejdzie także dalszy odcinek biegnący przez Brzozę i Nowy Folwark. W ramach tego samego przedsięwzięcia wieś Henryków (gm. Rozdrażew) otrzyma również ścieżkę rowerową.

Inwestycja realizowana jest dzięki projektowi przygotowanemu przez Powiatowy Zarządu Dróg, złożonemu w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. 50 proc. kosztów pokrywa dotacja z popularnych „schetynówek” . Partnerami w przedsięwzięciu są gminy – Krotoszyn i Rozdrażew oraz trzej prywatni przedsiębiorcy, których zakłady zlokalizowano przy wspomnianej drodze.

10 lipca 2015 r. Wojewoda Wielkopolski opublikował zaktualizowaną listę zadań przyjętych do realizacji w ramach tzw. schetynówek. Znalazł się na niej projekt Powiatu Krotoszyńskiego o nazwie: „Budowa ciągów pieszo - rowerowych wzdłuż drogi powiatowej nr 4331P ul. Kozala w Krotoszynie i m. Henryków wraz z remontem nawierzchni.”

Całkowity koszt zadania to 2 mln 100 tys. złotych. Połowę stanowi uzyskane dofinansowanie. Reszta to wkład własny, na który składają się przede wszystkim środki z budżetu powiatu wsparcie dotacjami z budżetów Krotoszyna (150 tys. zł) oraz Rozdrażewa (60 tys.370 zł) , a także lokalnych firm.

Na pierwszym odcinku drogi o dł. 655 mb. – tj. od ulicy Koźmińskiej do granic miasta, powstaje po prawej stronie ciąg pieszo-rowerowy o szer. 3,5 metra (wykonany z kostki bezfazowej ze względu na istniejącą tam infrastrukturę techniczną). Równolegle biegnąca droga asfaltowa otrzymuje całkowicie nową nawierzchnię. Dalszy odcinek - biegnący przez Brzozę i Nowy Folwark – jest odnawiany poprzez podwójne powierzchniowe utwardzenie na powierzchni 19 720 m2. Natomiast we wsi Henryków obok drogi powstaje na dł. 2600 mb. asfaltowa ścieżka rowerowa o szerokości 2,5 metra.

- Opracowany przez nas wniosek znajdował się na pierwszym miejscu rezerwowym listy rankingowej i obecnie został zakwalifikowany do dofinansowania. Wysoka punktacja projektu była możliwa także dzięki partnerstwu ze strony gmin Krotoszyn i Rozdrażew oraz prywatnych przedsiębiorców - podkreśla dyrektor Krzysztof Jelinowski z Powiatowego Zarządu Dróg w Krotoszynie.