Wirtualny spacer po urzędzie

Charakterystyka

Gospodarka powiatu krotoszyńskiego

Podmioty gospodarcze w powiecie krotoszyńskim (bez indywidualnych gospodarstw rolnych) - dane Urzędu Statystycznego w Poznaniu z dnia 31.12.2014 r.

rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo 388
przemysł 743
budownictwo 923
handel;
naprawy pojazdów samochodowych
1702
transport, gosp. magazynowa, łączność 271
obsługa  rynku nieruchomości 212
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 424
pozostała działalność usługowa 468
razem 6450

 

W powiecie krotoszyńskim jest zarejestrowanych blisko 6,5 tys. podmiotów gospodarczych, przy czym - najwięcej w mieście i gminie Krotoszyn. Wskaźnik liczby podmiotów na 10 tys. ludności w wieku produkcyjnym przyjmuje wg. danych GUS wartość 71,3 (gdzie 100 to województwo), co jest 29. wartością w rankingu powiatów w regionie (na 35 jednostek).

Najliczniejszą grupę wśród lokalnych przedsiębiorstw stanowią małe i mikroprzedsiębiorstwa. Firmy prowadzone przez osoby fizyczne stanowią 79% ogółu podmiotów. Przedsiębiorstwa Ziemi Krotoszyńskiej to w dużej mierze zakłady rodzinne o wielopokoleniowej tradycji. W minionych dziesięcioleciach środowisko przedsiębiorców tradycyjnie integrowało się wokół Cechu Rzemiosł Różnych. W ostatnim czasie powstały także nowe organizacje środowisk gospodarczych – Klub Przedsiębiorców Ziemi Krotoszyńskiej oraz Krotoszyńskie Zrzeszenie Handlu i Usług i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Zdunowskiej.

Przedsiębiorstwa powiatu krotoszyńskiego doskonale radzą sobie na rynku - legitymują się licznymi certyfikatami potwierdzającymi prowadzaną politykę jakości. Ich domeną są branże: metalowa, wyrobów woskowych, spożywcza, otoczenie rolnictwa, konfekcja, handlowa.

Gospodarka krotoszyńska otwarta jest na inwestorów z zewnątrz. Swoje zakłady mają tu między innymi: lider na rynku podzespołów – koncern Mahle, jeden z czołowych europejskich producentów świec - Bolsius oraz należąca do Danone Nutricia (odżywki dla dzieci). Z myślą o inwestorach w Krotoszynie utworzono podstrefę Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, gdzie obok zakładów Mahle Polska funkcjonuje centrum administracyjno-logistyczne sieci marketów DINO.


Rolnictwo i obszary wiejskie

Rolnictwo powiatu krotoszyńskiego należy do najlepiej rozwiniętych oraz najbardziej technologicznie zaawansowanych w regionie. Od lat liczba gospodarstw utrzymuje się na podobnym poziomie (nieco powyżej 4,5 tys.), wśród nich są 4 gospodarstwa prowadzące uprawy ekologiczne. W skład obszaru wiejskiego powiatu krotoszyńskiego wchodzi 96 wsi sołeckich.

Rozwijana od pokoleń wysoka kultura rolna wpływa na uzyskiwaną ponadprzeciętną wydajność, nierzadko powyżej średniej wojewódzkiej. W rolnictwie krotoszyńskim jest zdecydowana przewaga gospodarstw indywidualnych. Najwięcej jest gospodarstw o wielkości 10-15 hektarów.

Hodowla trzody chlewnej zajmowała zawsze szczególne miejsce w specyfice rolnictwa krotoszyńskiego. Obecnie również hodowla bydła mlecznego staje się siłą tego obszaru. Powiat krotoszyński zdecydowanie dominuje w subregionie kaliskim pod względem obsady trzody i bydła w gospodarstwach rolnych.

Według danych zebranych w badaniach ankietowych PSR 2010, w gospodarstwach rolnych na terenie powiatu pracuje 7 tys. osób, z tego w gospodarstwach indywidualnych- 6,4 tys. W tej liczbie 6,2 tys. osób stanowi tzw. rodzinną siłę roboczą.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom ostatnich lat, które stawia rynek rolny, rolnicy z powiatu krotoszyńskiego integrują się w grupy producenckie. Na terenie powiatu działają trzy grupy producentów trzody chlewnej, dwie zrzeszają producentów bydła oraz cztery grupy rolników zajmujących się uprawą zbóż i rzepaku.

 

Organizacje gospodarcze powiatu krotoszyńskiego:

 • Cech Rzemiosł Różnych Krotoszynie
  ul. Floriańska 8, 63-700 Krotoszyn, tel. 62 725 25 94
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Krotoszyńskie Zrzeszenie Handlu i Usług
  ul. Floriańska 8, 63-700 Krotoszyn, tel. 62 722 67 88
 • Klub Przedsiębiorców Ziemi Krotoszyńskiej
  ul. Floriańska 1, 63-700 Krotoszyn, tel. prezes 62 725 30 95, sekretarz 62 725 59 70

 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Opakowaniowych Gabi Plast Group
  ul. Kobylińska 61, 63-700 Krotoszyn, tel. 62 725 59 70

 • Stowarzyszenie "Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości"
  ul. Zdunowska 12, 63-700 Krotoszyn, tel. 62 725 06 23
  e-mal: cki@krotoszyn,pl, strona www: cki.krotoszyn.pl

 • Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Zdunowskiej
  Rynek 1, 63-760 Zduny