Senior z inicjatywą 2015

W ramach tegorocznego projektu „Senior z inicjatywą” organizowanego przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Krotoszynie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie odbyła się konferencja naukowa, koncert oraz XI Przegląd Twórczości Artystycznej. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Piosenka nie zna granic”. Patronat nad projektem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Krotoszyński oraz Burmistrz Krotoszyna.

Konferencja naukowa – 23 wrzesień 2015 r.

23 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się konferencja naukowa pn. „Fitness dla mózgu”. Seniorzy i zaproszeni goście wysłuchali wystąpienia Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie o partycypacji osób starszych w życiu publicznym, psychologa – Sylwii Minty – pt. „Gimnastyka dla mózgu czyli jak pobudzić umysł do pracy”, Wiolety Włodarczyk o projektach realizowanych dla seniorów w powiecie krotoszyńskim oraz Macieja Złotogórskiego – Prezesa Zarządu firmy Opieka 70plus, który zaprezentował nowoczesny system teleopieki. Po konferencji 27 seniorów uczestniczyło w warsztatach – treningu pamięci.

Koncert Zespołu „Dzieci Jarocina” – 23 wrzesień 2015 r.

23 września w Kinie „Przedwiośnie” w Krotoszynie odbył się koncert wielopokoleniowego zespołu „Dzieci Jarocina”, który w swoim repertuarze ma wyłącznie utwory wykonywane podczas Wielkopolskich Rytmów Młodych w latach 70-tych i jarocińskich festiwali w latach 80-tych i 90-tych.

XI Przegląd Twórczości Artystycznej – 24 wrzesień 2015 r.

24 września w Kinie „Przedwiośnie” w Krotoszynie odbył się XI Przegląd Twórczości Artystycznej „Senior z inicjatywą”, w którym udział wzięły 33 organizacje zrzeszające seniorów z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego.

Organizacje biorące udział w XI przeglądzie:

Polski Związek Niewidomych w Krotoszynie

Zespół Śpiewaczy „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach

Kapela Ludowa „Malińczoki” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach

Zespół Folklorystyczny „Modrzanki” z Modrza przy Domu Kultury w Stęszewie

Kabaret „Za 5 dwunasta” przy Klubie „Złota Jesień” przy MGOPS w Krobii

Zespół Śpiewaczy „Jawor” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pogorzeli

Chór „Zawsze młodzi”  przy Klubie Seniora w Jarocinie

Zespół Śpiewaczy „Familia” przy Kole PZERiI w Kuklinowie

Grupa wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie

Zespół „Razem Raźniej” z Długie Stare przy PZERiI w Święcichowie

Klub Seniora „Jesienny Liść” w Rawiczu

Zespół Śpiewaczy „Wesoła Gromada” przy Domu Kultury w Stęszewie

PZERiI Koło nr 1 w Dobrzycy

Żeński Chór „Echo” przy PZERiI w Pleszewie

Stowarzyszenie „Razem” w Krotoszynie

Zespół Śpiewaczy „Lira” w Pleszewie

Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Rawiczu

Klub Seniora „Babie Lato” w Żerkowie

Klub Seniora w Miejskiej Górce – Zespół Śpiewaczy „Pod Klonem”

Zespół Śpiewaczy „Kalina” w Nowej Wsi

Zespół i kapela „Senior” w Zdunach

Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp. – Grupa Śpiewacza „Przyjaciele”

Zespół Śpiewaczy „Aktywni” przy Kole PZERiI w Rozdrażewie

PZERiI Koło w Koźminie Wlkp.

PZERiI Oddział Rejonowy w Krotoszynie

Zespół Śpiewaczy „Seniorki” przy Kole PZERiI w Kobiernie

PZERiI Koło w Kobylinie

Stowarzyszenie „Seniorzy XXI wieku” w Gołuchowie

Zespół „Lira” przy Kole PZERiI w Chwaliszewie

PZERiI Koło „Pogodni” w Krotoszynie

Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina”

Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp.

Towarzystwo Miłośników Koźmina

Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kategoriach: występy sceniczne (piosenka, formy kabaretowe i teatralne, instrumentaliści), rękodzieło (np. haftowanie-wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, inne formy artystyczne), „Witaminy z ogrodu Babuni” (świeże warzywa i owoce w aranżacji, herbatki i soki, nalewki zdrowotne). Jury przyznało 4 główne nagrody Grand Prix za najlepszy występ indywidualny, za najlepszy występ zespołowy, za najlepsze rękodzieło oraz za najlepszy produkt „Witaminy z ogrodu Babuni” a także 20 wyróżnień.

Niespodzianką i atrakcją wieczoru był koncert zespołu „Lorem”, który wystąpił w czasie obrad jury.

Mecenasi, patroni:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Krotoszyński, Miasto i Gminę Krotoszyn

Partnerzy:
Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, Miasto i Gmina Krotoszyn, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Kobylin, Miasto Sulmierzyce, Gmina Zduny, Gmina Rozdrażew.

Patron medialny: Gazeta Krotoszyńska

Tekst i foto: PCPR Krotoszyn