Trzeci Las Samorządowców posadzony!

Samorządowcy z powiatu krotoszyńskiego po raz trzeci wspólnie sadzili las. Tym razem pogoda dopisała. Praca w promieniach słońca i leśnym, już kolorowym zaciszu była dla wszystkich połączeniem pożytecznego z przyjemnym.

Sadzenie lasu zostało zorganizowane zostało 5 października 2018 r. przez Starostę Krotoszyńskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Krotoszyn. Samorządowcy, wzorem lat ubiegłych, uczestnicy akcji pojechali na teren leśnictwa Lila, wieś Ruda w gminie Zduny, gdzie czekał na nich przygotowany przez leśników hektarowy teren. W sadzeniu lasu tym razem uczestniczyli:

Paweł Radojewski – Wicestarosta Krotoszyński, Dariusz Dębicki - Burmistrz Sulmierzyc, Miłosz Zwierzyk - z-ca Burmistrza Zdun, Elżbieta Kurkiewicz – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zdunach, Andrzej Rolle - Powiatowy Inspektor Sanepid-u, Andrzej Skrzypczak – dyrektor ARiMR w Krotoszynie, Irena Rękosiewicz – radna powiatowa, Juliusz Poczta – radny powiatowy, Przemysław Jędrkowiak- radny powiatowy; Roman Olejnik – dyrektor ZSP nr 2 w Krotoszynie, Mirosława Cichowlas – dyrektor ZSP nr 1 w Krotoszynie, Paweł Rudnicki- dyrektor MOW Koźmin Wlkp., Joanna Kobus-Marczak – nauczycielka ZSP Koźmin Wlkp.  Krzysztof Kurowski dyrektor SP ZOZ Krotoszyn, Dariusz Markowski – dyrektor techniczny SP ZOZ Krotoszyn, Beata Antczak – radna Rady Powiatu, Mateusz Maturski – komendant Posterunku Policji w Zdunach, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Paula Szymkowiak, Danuta Kułaga i Mariusz Woźny.

Na miejscu uczestnicy akcji wysłuchali Sławomira Trawińskiego - zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Krotoszyn, który opowiedział o sposobie prowadzenia gospodarki leśnej. Krótki instruktaż, tradycyjnie przeprowadził gospodarz terenu – leśniczy Marcin Woźniak. Naszej pracy towarzyszyli również leśnicy: Anna Komorowska, Maciej Niżniowski oraz Krystian Chmielarz.

Przyszedł wreszcie czas na sadzenie. W ciągu kilku godzin samorządowcy posadzili łącznie ok. 1,5 tys. sztuk drzew z gatunku brzozy brodawkowatej, sosny zwyczajnej i świerka pospolitego. Samorządowcy sadzali sosnę i świerk przy pomocy kiltów, a sadzonki brzozy przy pomocy łopat. Po wykonanej pracy uczestnicy akcji spotkali się przy ognisku pod grzybkiem na terenie Leśnictwa Lila.

Leśniczy Marcin Woźniak w roli przewodnika na zakończenie dnia pokazał lasy, które samorządowcy sadzili rok i dwa lata temu. To drzewostany dębowe, które pięknie wzrastają, są żywotne i rokują na pełnej wartości las. Brawo!

Tekst: WOŚ,RiL Danuta Kułaga

Zdęcia: WOŚ,RiL Paula Szymkowiak